KONST / Konst, övrigt, Tryck m.m. / Gouache 2691002
*
nr 269 1002
Ellis Wallin
(1888-1972), Sverige
Gouache , Ellis Wallin, 1933, Hamnbild, 48x69
Ellis Wallin, född 1888 i Uppsala, död 1972, svensk målare och grafiker.
Utrop:
600 kr
Såld:
500 kr
Sista tid för bud online:
måndag 22 september 2003
kl 16:00:00
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
20/9 14:12:01
1
Vinnande bud
- Konstnär/Designer
Ellis Wallin
Ellis Wallin, född 1888 i Uppsala, död 1972, svensk målare och grafiker.
Läs mer om Ellis Wallin
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell ellis wallin gouache hamnbild konst svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige täckfärg vattenfärg
-
8106 Gouache
Elli Hemberg (1896-1994), Sverige. "Polykrom kompo..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 18:30
-
8084 Gouache
Michael Näslund, Signerad, 50x60 cm, yttermått ink..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 18:04
*
Ellis Wallin
Ellis Wallin, född 1888 i Uppsala, död 1972, svensk målare och grafiker.
Läs mer om Ellis Wallin
nr 269 1002
Ellis Wallin
(1888-1972), Sverige
Gouache , Ellis Wallin, 1933, Hamnbild, 48x69
Ellis Wallin, född 1888 i Uppsala, död 1972, svensk målare och grafiker.
| Utrop: | 600 kr |
|---|---|
| Såld: | 500 kr |
| Sista tid för bud online: |
måndag 22 september 2003 |
- Budhistorik
| Tid | Kund | Bud |
|---|---|---|
| 20/9 14:12:01 | 1 | Vinnande bud |
- Konstnär/Designer
Ellis Wallin
Ellis Wallin, född 1888 i Uppsala, död 1972, svensk mÃ¥lare och grafiker.Läs mer om Ellis Wallin
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell ellis wallin gouache hamnbild konst svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige täckfärg vattenfärg
-
8106 Gouache
Elli Hemberg (1896-1994), Sverige. "Polykrom kompo..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 18:30 -
8084 Gouache
Michael Näslund, Signerad, 50x60 cm, yttermått ink..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 18:04



